HobiLojra tavolinë

Tie-break - çfarë është ajo? përshkrim

Shumë njerëz pyesin: shkrirje pushim - çfarë është ajo? Ku është ajo përdoret? Këto dhe pyetje të tjera do të diskutohet në artikull. Termi "kravatë-pushim" ( "ndalet në barazim") rrjedh nga fjala kravatë English (barazim) dhe deklaratën pushim (të ndaluar, pushim). Kjo do të thotë një grumbull të shkurtër të veçantë (në volejboll (short vendosur), tenis (lojë) dhe sportet e tjera), e cila mund të përdoret për të përcaktuar fituesin nëse një rezultat kravatë.

Kur luan tenis?

Tenis tie-break - çfarë është ajo? Në teke atletët tenisi luajnë një lojë shkurtuar me rezultatin 6 me: 6 loje. Loja vazhdon derisa një grup prej shtatë pikave. Nëse diferenca shtatë pikë në pikë është më pak se dy kundërshtarë, kravatë-break vazhdon deri dallimin në mes të dy pika.

Përveç kësaj tenis çiftëzohet grup shkurtër të thjeshtë të palëve në të njëjtin rezultat në grupe mund të ekzekutojë kthese vendosur si një shkrirje çelës për kampion. Në këtë rast, kundërshtarët për të konkurruar për aq kohë sa nuk fitojnë dhjetë pikë. Loja mund të zgjasë deri në një avantazh prej palëve të dy pika. Dhe është shkruar si 1: 0 dhe 0: 1.

Si për të luajtur tenis?

Pra, ju tashmë e dini se shkrirje pushim - një ndeshje të shkurtër. Si duke luajtur tenis e tij? agonist infeed merr fusha e parë, dhe pastaj kryen dy ushqim kundërshtarët pastaj shkon përmes një palë e radhë ndryshim. Tie-break zgjat për aq kohë sa nuk ka dallim në pranuara dy pika. Terreneve sportive janë zëvendësuar pas çdo gjashtë pikë.

badminton

Shumë njerëz e dinë se kravatë-break - është një lojë emocionuese. Kjo parti është mbajtur në badminton me rezultatin 20:20 në lojë. Dhe se si ajo të zbatojë atletët? Pala që ishte në gjendje për të shënuar dallimin e parë të dy pika, me rezultatin 20:20 fitoi ndeshjen. Side, së pari për të marrë 30 pikë, kur rezultati ishte 29:29 në një lojë fiton.

Volejboll

Tjetra, ne do të gjeni se si të luajë një kravatë-pushim në shah, dhe tani e konsiderojnë mbajtjen e shkurtër Partia në volejboll. Në këtë sport ajo është kryer me rezultatin e partive 2: 2. Si funksionon zbatimi i saj?

Pestë (vendosur) është luajtur në pesëmbëdhjetë pikë me diferencë më të vogël të dy pika. Nëse ka pasur një rezultat të barabartë 14:14, loja zgjat për aq kohë sa nuk ka një avantazh prej dy pika (16:14, 17:15, ...).

shah

Tie-break në shah është mbajtur me një kravatë të kampionit aktual dhe konkurrent në titullin e mbretit të ndeshjeve shahut. Sipas rregullave të kampionatit të serisë shkurtër përfshin katër ndeshje në një shah të shpejtë. Çdo lojtar në lojë është dhënë njëzet e pesë minuta me shtimin e dhjetë sekonda për lëvizje.

Pajtohem, një kravatë-break në shah luan një rol vendimtar. Por përsëri në histori. Nëse këto parti do të përfundojë në barazim, lojtarët e shahut do të duhet të luajë edhe dy ndeshje Blitz, secila prej të cilave lojtarët do të jepen pesë minuta, dhe pas natyrisht - për tre sekonda. Nëse rezultati mbetet i barabartë, atletët do të luajnë edhe dy ndeshje Blitz (ndeshje). Në përgjithësi, ata mund të luajnë një maksimum prej pesë ndeshjeve të tilla.

Në të cilin rast një kravatë-break në shah në kampionatin botëror është i kotë? Nëse këto dhjetë parti nuk e ka të përcaktuar fituesin, lojtarët do të mbajë një lojë të rëndësishëm - Armageddon.

strategji

Natyrisht, GM duhet të dini se çfarë lloj grabitqari të tillë - një kravatë-break në shah. Aq më tepër në Kupën e Botës 2016 në një ndeshje Karjakin - Carlsen është fati i ndeshjes u vendos në një tiebreaker. Kështu, kravatë-break - një zgjatja e ndeshjes.

Taktikave dhe strategjisë game me një kontroll të lehtë është disi e pazakontë. lojtarët me përvojë thonë se kërkimi për planin më të mirë, një kombinim të zgjuar, lëvizje e fortë - e gjithë kjo është e madhe, por është më mirë që të shtyjë për një format model. Të gjitha këto risi duhet të mendojnë rreth, dhe kjo merr një kohë të gjatë. Një tiebreaker në reflektimet e shahut të gjata janë një luks papërballueshme. Kontrolli në fakt shkurtuar.

Mundohuni për të detyruar problemet kundërshtar. Tie-break në shah është që të jetë i ndërlikuar. Pozicioni i kërkuar për të marrë e banuar kryesisht me hapjen, ku kundërshtari duhet patjetër të luajnë. Koha është e shkurtër, dhe kundërshtari mund të panik dhe të bëjë gabime në një pozicion të panjohur.

Për ta bërë këtë, shumica e lojtarëve të fortë kanë debutimin veçantë të detalit.

gabimet e zakonshme

Në qoftë se ju ndiqni rregullat e shkrirje pushim në shah, ju mund të bëhet një kampion bote. Cilat janë gabimet e zakonshme të kryera në këtë lojë të shkurtër? gabimi i parë po bëhet në telashe kohë. Lojtar mund të çojë partinë e madhe - i fortë, i bukur dhe frymëzues. Megjithatë, lojtarët kanë proverb në vijim: gjëja më e vështirë - për të fituar pozitën, e cila ka fituar tashmë. Nëse ju jeni zbatimi mbipeshë nuk ka lënë kohë - të gjitha përpjekjet tuaja thjesht mund tseytnotnoy humnerë ethe.

Sigurisht, ju duhet të dini rregullat e çdo shkrirje pushim në shah. Gabimi i dytë është magjepsje me llogaritjen gjatë version. Është e njohur se llogaritja e saktë kërkon aftësi dhe kohë. Nëse ju nuk jeni GM, atëherë ne nuk duhet të mbivlerësohet forcën e tyre. Edhe në llogaritjen e "më të saktë" është pothuajse gjithmonë kundërshtari juaj mund të ketë një shans për të marrë larg, "majtas".

Një tiebreaker është e nevojshme që të përpiqen për të luajtur të vështirë, për të mos merrni në telashe me kohë dhe për të parandaluar miscalculations bruto. Dhe për gabime kundërshtarin, si rregull, ajo nuk do të gjendet.

ndeshje

Shumë njerëz e dinë se një kravatë-break në shah - kjo është një lojë emocionuese. Në vitin 2016, New York kaluar 55-të në historinë e ndeshjes shahut për titullin botëror. Konkuruan bota aktuale preferuar Carlsen Magnus (Norvegji) dhe sfiduesi Karyakin Sergey (Russia). Përfaqësuesi i Federatës Ruse për herë të parë që nga viti 2008, mori pjesë në ndeshjen për titullin e mbretit të shahut. Ndeshja u mbajt nga 11 deri më 30 shtator. Fondi Çmimi është një milion euro.

Shumë thonë se një kravatë-break në shah - kjo është mendje defekt veprim. Ndeshja në vitin 2016 përbëhej nga 12 parti (numër limit) me kohë shembullore inspektimit. Në qoftë se një nga lojtarët shënoi 6 ½ pikë, ndeshja do të kishte përfunduar përpara afatit. Meqë rezultati ishte identike - 6: 6, të kryera me kravatë-break kondensuar kohës së verifikimit (më shahut). Pastaj Armageddon Blitz dhe nuk ishin të nevojshme. Në këtë parti të shkurtër Carlsen fitoi me një rezultat prej 3: 1 dhe titullin sberog botërore.

parashikimet

Është e njohur se një shkrirje pushim në shah - një festë për tifozët. Shumë aspirojnë për të parashikuar të lojës. Kështu, Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov para turneut sugjeroi që Karjakin kundër Carlsen në një ndeshje për kurorën shahut botëror do të luajë në mënyrë të barabartë.

Dhe presidenti i Federatës Shahut të Rusisë Filatov Andrey pas fitores aplikantët kampionatit 2016 Grandmaster Karyakina Sergeya i Rusisë tha se ai do të jetë në gjendje për të zgjedhur në Carlsen kampionat.

GMS Historia

Ju mund të pyesni, një shkrirje pushim në shah - çfarë është ajo? Gjatë një periudhe të gjatë të takimeve private, e cila filloi në vitin 2005, Kalsi dhe Karjakin në shah shpejtë luajtur tetë herë. Është interesante se në këtë përfitimet e shkencës askush tjetër: Russian ka fituar tre herë (2010, 2006, 2008), të njëjtën kohë Fituar norvegjeze (2012 2009, 2001) dhe dy herë në një barazim (2014, 2006) u vërejtur.

Lojtarët e shahut e di se një kravatë-break në shah - kjo është një parti për të fuqishme. Magnus loguar gjitha fitoret e tyre kur duke luajtur copa të bardha. Përveç kësaj, ai është një lider i klasifikimit, si në versionin klasik.

Dita vendimtare e betejës për titullin botëror të operimit të preferuar në botë Carlsen mbrojti titullin e tij në konfrontim me Karjakin, ajo që kemi biseduar rreth më sipër. Carlsen fituar dorën e sipërme në shkrirje pushim në dy ndeshje dhe lidhur dy.

mbarim i botës

Pra, ju tashmë e dini se një kravatë-break në shah - kjo është një garë e njerëzve të mëdhenj. Dhe se si të luajë në Harmagedon? Lojtar i cili fiton hedhje mund të zgjedhë atë për të luajtur figura të bardhë apo të zi. Tom, i cili luan një të zezë, të çojë në katër minuta, dhe ai i cili luan të bardhë - pesë. Nëse, megjithatë, dhe këtu të gjithë të përfundojë në barazim, atëherë ai i cili luan të zezë, do të dorëzojë kurorën botërore të shahut. Nëse Armageddon është kryer për 60 lëviz, lojtarët do të marrë gjithnjë e më shumë tre sekonda për çdo lëvizje.

Copyright © 2018 sq.delachieve.com. Theme powered by WordPress.